تبلیغات
ریسمان های کیـــــهانی - آخرین رژه شاتل دیسکاوری در برابر خبرنگاران !
سال ها ره میرویم و در مسیر / همچنان در منزل اول اسیر

آخرین رژه شاتل دیسکاوری در برابر خبرنگاران !

چهارشنبه 13 بهمن 1389 10:55 ب.ظ

نویسنده : AlFa


شاتل فضایی دیسکاوری پس از تعمیرات 3 ماهه برای آخرین پروازش به مدار زمین آماده شد. مهندسان ناسا این شاتل را بعدازظهر گذشته (به وقت ایران) به سکوی پرتاب 39ب پایگاه فضایی کندی در فلوریدا منتقل کردند.
http://www.khabaronline.ir/images/2011/2/space_shuttle_preparation_07.jpg

شاتل فضایی دیسکاوری که پس از شاتل‌های کلمبیا و چلنجر، سومین شاتل فضایی ناسا محسوب می‌شود، قرار بود که در نوامبر / آبان گذشته به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز کند، اما وجود ترک‌های متعدد در پوشش محافظ مخزن خارجی سوخت سبب شد مدیران ناسا تصمیم بگیرند این شاتل به ساختمان مونتاژ منتقل شود تا تعمیرات اساسی روی آن انجام شود.

خوشبختانه این تعمیرات سرانجام به پایان رسید و شاتل دیسکاوری به همراه مخزن سوخت خارجی و دو موشک کمکی سوخت جامد، دوشنبه‌شب گذشته به وقت فلوریدا ( بامداد سه‌شنبه به وقت ایران) از ساختمان مونتاژ خارج شد و سوار بر وسیله نقلیه ریلی، مسافت 5 کیلومتری ساختمان مونتاژ تا سکوی پرتاب را در طول شب طی کرد و در نهایت در سحرگاه سه‌شنبه به وقت فلوریدا (بعدازظهر سه‌شنبه 12 بهمن به وقت ایران) در سکوی پرتاب مستقر شد.

البته این تنها بدبیاری آخرین ماموریت دیسکاوری نبود. یک ماه پیش، اولین فضانورد مامور به راهپیمایی فضایی به هنگام دوچرخه‌سواری آسیب دید و مقامات ناسا مجبور شدند او را با فضانوردی پشتیبان جایگزین کنند. در حال حاضر این فضانورد جایگزین در حال گذراندن دوره‌های آموزشی بسیار فشرده‌ای است تا بتواند برای پرواز دیسکاوری در 24 فوریه / 5 اسفند سال جاری آماده شود.

طبق برنامه‌ریزی ناسا، این آخرین بار است که شاتل فضایی دیسکاوری به فضا پرتاب می‌شود و پس از بازگشت به زمین در پایان ماموریت 11 روزه‌اش، بازنشست خواهد شد و بدین‌ترتیب، پرونده قدیمی‌ترین شاتل فضایی فعال ناسا به پایان خواهد رسید. شاتل فضایی کلمبیا که اولین شاتل ناسا بود، در 1 فوریه 2003 / 12 بهمن 1381 به هنگام ورود به جو زمین متلاشی شد و شاتل فضایی چلنجر که دومین شاتل ناسا بود، در 28 ژانویه 1986 / 8 بهمن 1364 در حالی‌که 73 ثانیه از پرتابش می‌گذشت، منفجر شد.

پس از این ماموریت، شاتل‌های ایندیور در 19 آوریل 2011 / 31 فروردین 1390 و 28 ژوئن 2011 / 7 تیر 1390 آخرین ماموریت‌های شاتل را انجام خواهند داد و پرونده شاتل‌های فضایی برای همیشه بسته خواهد شد.

A.S : اینم بقیه عکسا! لینکشونو گذاشتم که وبلاگ رو سنگین نکنم!

عکس1

عکس2

عکس3

عکس4

عکس5

عکس6

عکس7

عکس8

عکس9

عکس10

منبع:خبرآنلاین


A.S: این ایام رو بهتون تسلیت میگم،التماس دعا!
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: شنبه 16 بهمن 1389 05:29 ب.ظ