تبلیغات
ریسمان های کیـــــهانی - تولد خشونت‌آمیز ستاره‌ها در دل گازهای نورانی / عکس و فیلم
سال ها ره میرویم و در مسیر / همچنان در منزل اول اسیر

تولد خشونت‌آمیز ستاره‌ها در دل گازهای نورانی / عکس و فیلم

جمعه 2 مهر 1389 01:19 ب.ظ

نویسنده : AlFa

تلسکوپ فضایی هابل اخیرا از یک سحابی نورانی در دل کهکشان راه شیری عکس گرفته است. این سحابی مهد تولد ستاره‌ها است و برای تغذیه ستاره‌های تازه متولد شده از هم می‌پاشد و با پرتوهای آن‌ها روشن می‌شود.

بهنوش خرم‌روز: بسیاری از پدیده‌های فضایی، بدون تلسکوپ اگر هم دیده شوند، بی‌معنا، بدون جذابیت و بسیار مبهم دیده می‌شوند و شاید حتی به نظر بیاید که ارزش دیدن هم ندارند. اما وقتی یک تلسکوپ قوی از آن‌ها تصویر می‌گیرد، ماجرا کاملا عوض می‌شود. لاگون نبولا یا سحابی مرداب یکی از همین پدیده‌ها است که با چشم غیرمسلح، تنها توده‌ای خاکستری در میان کهکشان راه شیری به نظر می‌رسد و ارزش بیشتری ندارد.

اما به گزارش پاپ‌ساینس، تلسکوپ فضایی هابل با دوربین پیشرفته خود تصویر دقیق‌تری از این سحابی گرفته است. هابل اخیرا این تصویر نزدیک را از گاز و غباراین سحابی گرفته که به واسطه فوران پرتوهای پرانرژی ستارگان جوانی که در اعماق این مهد پرستاره متولد می‌شوند، نورانی شده‌اند. این سحابی 5 هزار سال نوری از ما فاصله دارد.

 سحابی مرداب

نام سحابی مرداب به دلیل شباهت مسیر غباری که گازهای داغ و نورانی از میان آن عبور می‌کنند با مرداب، انتخاب شده است. البته این مسیر در این تصویر دیده نمی‌شود، چون تصویر روی یک قسمت بسیار کوچک از این منطقه فضایی متمرکز است. برای مشاهده تمام سحابی مرداب و چگونگی زوم هابل برای ثبت این تصویر، اینجا را کلیک کنید.

چنان که گفته شد، گازهای این سحابی بر اثر پرتوهای منتشر شده از ستارگان در حال تولد این قدر روشن و نورانی است. وقتی ابر گازی برای تغذیه ستاره‌های تازه متولد شده‌ای که در حال پیوستن به هم هستند،‌ از هم می‌پاشد، پرتوهای فرابنفش قوی این ستارگان، آن را روشن می‌کند. این فرایند در مجموع خیلی شدید و خشونت‌بار است، اما از زاویه‌ای که شما در این تصویر می‌بینید، به نظر می‌رسد که اوضاع آرام است و شما شدت و خشونت آن را احساس نمی‌کنید.

منبع : خبر آنلاین
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: جمعه 2 مهر 1389 01:26 ب.ظ