تبلیغات
ریسمان های کیـــــهانی - آخرین مرز 3
سال ها ره میرویم و در مسیر / همچنان در منزل اول اسیر

آخرین مرز 3

جمعه 8 مرداد 1389 01:33 ق.ظ

نویسنده : AlFa

آیا ما در جهان تنها هستیم ؟

 

گفتم حالا که گیر دادم به این بنده خدا یه عکسم از عروسیش بذارمبا توجه به این یافته ها و در صورت پذیرش فرضیه وجود حیات در كرات دیگر ،بایستی به این پرسش مهم پاسخ دهیم كه چرا ساكنان احتمالی كرات دیگر تا كنون با ما هیچ گونه تماس برقرار نكرده اندشاید نخستین چیزی كه در اینجا به ذهن خطور می كند، به بشقاب پرنده ها و رویدادهای مرموز مربوط به پرواز آنها بر فراز مكان های نظامی و استراتژیكی پیوند خورده است.

برخی كارشناسان بر این اعتقادند كه محافظه كاری دولت ها در افشای اطلاعات مرتبط با بشقاب پرنده ها،موجب شده تا دانش عمومی ما در مورد این پدیده مرموز در سطح محدودی باقی بماند و این مسئله به هیچ عنوان توجیه پذیر به نظر نمی رسد.با این همه ،صرف نظر از وجود بشقاب پرنده ها،شواهد و علائم دیگری كه دال بر تلاش بیگانگان فضایی برای ارتباط با ما باشد،پیدا نشده است و همین مسئله ما را به سوی این عقیده می كشاند كه شاید تمدن های احتمالی موجود در كرات و كهكشان ها در سطح پایین تر توسعه یافتگی علمی و فكری قرار داردن و قادر به سفر به كرات دیگر و برقرای تماس با ساكنان آنها نیستند.

به طور كلی، ما می توانیم از سه زاویه با این مسئله برخورد كنیم:اول اینكه احتمال وجود گونه های نخستین حیات در سیاره ای كه برای زندگی مناسب باشد،بسیار پایین است و به همین دلیل ار بیگانگان فضایی خبری نیست.دوم اینكه به فرض پذیرش  وجود چنین  موجوداتی در كرات دیگر،آنها به آن حد از توسعه یافتگی علمی و فنی نرسیده اند كه بتوانند به زمین سفر و با ما ملاقات كنند.

در توجیه عدم پیشرفت فنی و فكری بیگانگان فضایی می توان به دلایلی چون عدم مصداق پیدا كردن فرضیه تكامل داروین در مورد موجودات كرات دیگر و احتمال باقی ماندن آنها در سطح باكتری ها و یا حشرات اشاره كرد.احتمال سومی نیز در این میان وجد دارد و آن این كه یك سری از موجودات فضایی به درجات بالای پیشرفت علمی و فنی دست پیدا كرده و توانسته اند سیگنال های رادیویی را به منظور برقراری ارتباط با سایر كرات ارسال كنند،اما دستیابی آنها به بمب هسته ایی و سایر سلاح های كشتار جمعی موجب از بین رفتن و نابودی تمدن های آنها شده است.

با توجه به آنچه گفته شد و با در نظر گرفتن اصول علمی ،من خود به حقیقت داشتنن احتمال دوم علاقه مند هستم؛چرا كه احتمال وجد گونه ای ابتدایی حیات در كرات دیگر را منطقی تر و پذیرفتنی تر می دانم.

راز بقا در فضا

اما آیا می توانیم برای مدتی طولانی در خارج ار زمین زندگی كنیم؟تجربه حضور انسان در ایستگاه فضایی بین المللی(ISS)ثابت كرده است كه انسان ها می توانند چند ماه را در فضا سپری كنند بدون اینكه مشكل خاصی برایشان به وجود آید.

اما وجود جاذبه صفر در فضا و حالت بی وزنی می تواند به بروز مشكلات فیزیولوژیكی مانند تضعیف استخوان ها بینجامد(من که نمیرم!!! همینجوری 2 تا دستام از کار افتاده).پس برای تحقق رویای حضور طولانی و بی خطر در فضا،بایستی به ایجاد پایگاهی دائمی و مجهز در سیاره ای مناسب كه دارای نیروی جاذبه مطلوبی هم باید،بیندیشیم.علاوه بر این، بایستی برای در امان ماندن از خطر اصابت شهابسنگ ها و سایر اجرام آسمانی نیز چاره ایی اندیشید؛از جمله كندن سطح سیارات و نفوذ به سطوح پایین آنها.در بلند مدت نیز باید به فكر استخراج مواد معدنی و جمع آوری منابع مورد نیاز برای زندگی مستقل از زمین بود.حال سوال اینجاست كه مكان های مناسب و قابل سكونت در منظومه شمسی كدامند؟؟!؟!

بهترین گزینه ممكن از این نظر ،نزدیكترین همسایه یعنی ماه است كه علاوه بر نزدیك و در دسترس بودن ،چند بار توسط انسان فتح شده و فضانوردان بر روی آن،راهپیمایی و رانندگی كرده اند.با این همه ، ماه فاقد جو(اتمسفر)بوده و میدان مغناطیسی آن برخلاف زمین به اندازه ای نیست كه قادر به منحرف كردن ذرات تابشی خورشید باشد.

علاوه بر این،آب به صورت مایع در ماه وجود ندارد و فقط احتمال وجود یخ در قطب های شمال و جنوبی موجب شده تا دانشمندان امیدوار باشند بتوانند از این یخ به عنوان منبع مناسب برای تولید اكسیژن استفاده كنند.انرژی خورشیدی و هسته ای ،بهترین گزینه ها برای تامین انرژی مورد نیاز برای ساكنان آینده ماه خواهد بود.در صورت تحقق شرایط لازم برای فراهم آوردن زمینه حیات در ماه ،می توان از این سكونت گاه برای سفر به سایر كرات منظومه شمسی استفاده كرد.

مریخ، هدف بعدی ما برای سكونت درفضا خواهد بود.فاصله مریخ تا خورشید ، دو برابر فاصله زمین تا منبع اصلی نور و گرما در منظومه شمسی است و به همین جهت نصف گرمایی كه به زمین می رسد، نصیب مریخ و ساكنان احتمالی آن در آینده می شود.تا چهار میلیارد سال قبل ،یك میدان مغناطیسی قوی در مریخ وجود داشته است كه به تدریج از بین رفت و این سیاره را در برابر تشعشعات خورشیدی بدون محافظ باقی گذاشت.فشار جو مریخ فضا یك درصد فشار جو زمین است. و همین مسئله زندگی كردن بر روی مریخ را بسیار دشوار می سازد.
با این همه، چینین به نظر می رسد كه اوضاع كلی مریخ در گذشته های دور برای حیات مناسبتر بوده است و وجود ابراهه ها و دریاچه های خشك شده متعدد بر سطح مریخ حكایت از آن دارد كه این سیاره در میلیادر ها سال قبل ،مكانی مرطوب و گرم بوده و احتمال شكل گیری حیات بر آن چه به صورت مستقل و چه از طریق اصابت شهابسنگ ها ی ارسالی از سیارات دارای حیات به آن،بسیار زیاد بوده است.
ناسا تاكنون تعداد زیادی فضاپیما به مریخ فرستاده است.نخستین فضاپیمایی كه به مریخ فرستاده شد، مارینر4(Mariner4)نام داشت كه در سال 1964 به سمت مدار مریخ پرتاب شد و اطلاعات جالبی را در مورد مدار این سیاره در اختیار ما قرار داد.

ناسا همچنین چند كاوشگر پیشرفته را به سوی مریخ روانه كرده است كه به "مریخ نورد" معروف شده اند.و عكس های متعددی را از سطح بیابانی و خشك مریخ به زمین ارسال كرده اند.آنها همچنین عمیق ترین گودال ها و مرتفع ترین كوه هایی را كه تاكنون در منظومه شمسی مشاهده شده اند،در مریخ پیدا كرده اند.علاوه بر این ،شواهدی مبنی بر وجود مقادیر عظیم آب به شكل یخ در مناطق قطبی مریخ یافت شده است كه امیدواری بسیاری را نزد دانشمندان به وجود آورده است؛چرا كه می توان از این منبع به عنوان عامل اصلی حیات در مریخ استفاده كرد.با این همه،باید دانست كه فعالیت های آتشفشانی در مریخ بسیار گسترده و هولناك است كه البته با وجود خطرناك بودن ، می توان امكان دسترسی ساكنان آینده مریخ به مواد معدنی خارج شده از درون مریخ را فراهم آورد.

ماه و مریخ،مناسبترین مكان ها برای سکونت انسان زمینی در منظومه شمسی به شمار می آیند؛چرا كه سیاره های عطارد و ناهید بیش از حد داغ ،و زحل و مشتری نیز به صورت گازهای متراكم و فاقد سطح جامد هستند و در نتیجه غیر قابل سكونت اند.
قمرهای مریخ بسیار كوچك هستند و مزیت چندانی بر مریخ ندارند.اما قمرهای مشتری و زحل دارای برخی شرایط لازم برای حیات هستند، به ویژه مناسب ترین قمر زحل یعنی تیتان كه علاوه بر بزرگ بودن، دارای جوی غلیظ و متراكم نیز هست.ماموریت كاسینی -هویگنسی كه به سورت مشترك توسط سازمان های فضایی آمریكا(NASA )واروپا(ESA)در سال 2004 اجرا شد،شامل فرستادن یك كاوشگر به تیتان بود كه نتایج درخشانی به دنبال داشت و تصاویری زیبا و با كیفیت بالا را از سطح این قمر بزرگ در اختیار ما قرار داد.البته باید دانست كه تیتان به علت دوری از خورشید بسیار سرد و مملو از متان است.

و اما خارج از منظومه شمسی...

راستی در خارج از منظومه شمسی چه خبر است؟ آیا امكان وجود حیات در كهكشان ها و منظومه های دیگر قابل پذیرش است؟مشاهدات ما حكایت از آن دارند كه تعداد بسیار زیادی از ستارگان شبیه خورشید در فضا وجود دارند كه سیارات بسیاری به دور آنها می گردند و احتمال وجود سیارات  و ستاره هایی شبیه زمین و خورشید در آنها بسیار زیاد است.به طور كلی ،حدود هزار ستاره در فاصله 30سال نوری زمین وجود دارندكه اگر فرض كنیم فقط یك صدم آنها سیاره هایی به اندازه زمین وجود داشته باشند،10 نامزد جدی برای جستجوی حیات جدید یا قدیم در آنها در اختیار ما خواهد گرفت و ما بایستی در بلند مدت(منظورم از بلند مدت،بین200تا 500سال آینده است)به فكر رفتن به این سیارات باشیم.

دو میلیون سال است كه ما زمینی ها به صورت جدا از بقیه در جهان زندگی می كنیم و حدود ده هزار سال است كه تمدن های بزرگی را بر روی زمین پدید آورده و در جهت پیشرفت های علمی و فنی گام برداشته ایم.اما اگر قرار باشد بشر چند میلیون سال دیگر به زندگی خود ادامه دهد،باید به فكر رفتن به مكان هایی باشد كه تاكنون بر آنها پا نگذاشته است.

 

A.S : بچه ها یه آهنگ قشنگ براتون گذاشتم امیدوارم که لذت ببرید

طبق گفته ی دکتر فرهنگ بیش از 95% آهنگ ها در جهان ،مضمون منفی دارن .اما این آهنگ جزو اون 5% است .من که به سازندگان این آهنگ تبریک میگم.

A.S :البته میدونم این آهنگ با وضعیت کنونی هیچ کدوم ما سازگار نیست .ولی از اون جایی که تلقین بخش عمده ایی از زندگی ما رو میسازه ،گفتم شاید بتونه کمک کنه.به هر حال باید بدونیم که خدا هم از ما میخواد شاد باشیم .زندگی همراه با شادی لایق مومنین است و به همین دلیل خدا از ما خواسته در شرایط سخت بهش توکل کنیم و توکل کنندگان به خدا هیچ وقت اندوهگین نیستند.

                   * ولا تهنوا و لا تحزنوا وانتم الاعلون ان کنتم مومنین*

معنی: (شما مسلمانان) هرگز در کار دین سستی نکنید و نه اندوهناک باشید زیرا شما فاتح و فیروزمندترین مردم و بلند مرتبه ترین ملل دنیا هستید اگر در ایمان ثابت و استوار باشید.

{ 139 آل عمران }
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: جمعه 15 مرداد 1389 02:00 ب.ظ